Modelowanie procesów biznesowych
ict-trainer.pl - © 2022 - Grzegorz Szyjewski
ZadanieNa podstawie poniższego opisu utwórz odpowiednie modele w programie Adonis, które będą obrazowały strukturę firmy oraz sam proces biznesowy.
 
Utwórz ogólną strukturę firmy o nazwie „Czysty ciuszek”, w której są trzy jednostki organizacyjne: biuro obsługi klienta, pralnia, magazyn. „Pralnia” dzieli się dodatkowo na trzy działy: namaczania, prania, prasowania. „Magazyn” składa się z magazynu brudnej odzieży i magazynu czystej odzieży.
 
Jednym z procesów realizowanych w biurze obsługi klienta jest przyjęcie towaru. Podczas tego procesu, przyjmowane jest od klienta zlecenie, związane z czyszczeniem przyniesionej przez niego odzieży. Na początek odzież jest sprawdzana czy nie posiada uszkodzeń. W przypadku wykrycia uszkodzenia lub braku elementu (np. guzik) na potwierdzeniu przyjęcia towaru wpisywana jest adnotacja dotycząca uszkodzenia. Następnie przyjmowane jest zlecenie, podczas którego klient podaje swoje imię, nazwisko oraz numer telefonu. Ustalany jest również termin odbioru towaru. Wszystkie informacje wpisywane są na zleceniu, którego oryginał przekazywany jest na koniec klientowi, a kopia pozostaje w dokumentacji firmy. Przed wydaniem potwierdzenia klient musi złożyć podpis na wypełnionym zleceniu. Klient jest również zobowiązany zapłacić „z góry” za wykonywaną usługę. Może wybrać 3 formy płatności: gotówka, karta lub kupon na darmową usługę. W przypadku płatności gotówką pieniądze przyjmowane są do kasy a klient otrzymuje paragon, w przypadku płatności kartą do paragonu otrzymuje również potwierdzenie z terminala. Płatność kuponem wymaga jedynie przekazania kuponu przez klienta, natomiast pracownik wpisuje na nim datę oraz numer zlecenia. Proces kończy się wysłaniem odzieży do magazynu z brudnym materiałem.